Jdi na obsah Jdi na menu
 

Historie

Něco málo o historii kapely CACTUS

 

Začátek Ostravské kapely pod nynějším názvem Cactus se datuje od roku 1997 a prošlo jí mnoho muzikantů a sama skupina prodělala spoustu krizí a změn. Paradoxem je, že na počátku nebyl úmysl zakládat skupinu.

V létě právě r.1997 se sešli Richard Válek (kytara) a Miroslav Gříbek (bicí), aby si jen tak zpříjemnili nudné sobotní odpoledne společným koníčkem, čímž byla hudba. Po hezky stráveném odpoledni přišla otázka, jestli by se to nedalo zopakovat s dalšími. A tak začala šňůra oslovených přátel a známých.

         Po čase se k nim přidal jeden z oslovených kamarádů Milan Gacka (basskytara). S třetím členem přišel i první název tohoto tria a to „ Music“. V okolí garáže,kde trio zkoušelo se seznámili asi po měsíci s Jindrou (kytara), kterého za nedlouho vystřídala mladá Kateřina (kytara,zpěv). Nedostatek prostoru v garáži vedl ke změně místa zkušebny o kousek dál na sál T.J.Hlubina. V tomto sestavení jejich veřejné zkoušky sledovali s nadšením hosté tamější hospůdky. 

Protože Kateřině nadšení dlouho nevydrželo a na přelomu r.1997 odešla a najednou v kapele chyběla kytara.Proto se domluvili, že Mirek bude hrát chybějící kytaru, tím ale také bylo nutné nahradit bubeníka, jímž se vzápětí stal kamarád Pavel Grochal (bicí).

S příchodem tohoto člena a r.2000 se mnění i název skupiny na "Fegmatic", který kapelu po dlouhou řadu let provázel. Po neshodě s vedením T.J. Hlubina začíná Flegmatic zkoušet na Hulváckém koupališti a krátce na to v Nové Vsi v soukromé vile.

V dalším roce se kapela rozrostla o dalšího člena Ladislava Grochala (zpěv). V tom samém roce, tedy 2001 Miroslav Gříbek končí ve skupině kvůli tehdejšímu špatnému zdravotnímu stavu. Jeho místo zaujímá rockový kytarista Petr Doležal (sólová kytara).

V tomto seskupení se kapela pro neúnosné podmínky stěhuje z Nové Vsi do centra Mariánských Hor na sál Žaneta Club (za restaurací Dělnický dům). Ještě v zimě r.2001 Flegmatic odchází i z tohoto místa, protože se sál přes zimu nevytápěl.

Nouzově se ocitla skupina zpět v garáži poblíž dolu Šverma, kde se připojuje ke kapele další člen Lukáš Gacka (klávesy). Na jaře 2002 se po neshodě bratrů s kapelou rozchází zpěvák L. Grochal. V létě je garáž zatopena.

Poté Flegmatic v sestavení: Pavla Grochala, Milana Gacky, Richarda Válka, Petra Doležala a Lukáše Gacky naráží na zkušebnu v části Vítkovic v závodě 5, kde se začíná skupině opět dařit až do r.2005, kdy sál zabírá ROH Vítkovice. Přichází tedy další změna a Flegmatic se stěhuje do kulturního domu Bartovic.

Tam se po další neshodě loučí s kapelou koncem léta r.2006 P. Doležal. Další problém nastal o rok později a z kapely kvůli žánru odchází bubeník P. Grochal. Skupina prošla další změnou a PopRockové trio vystupuje s automatickým bubeníkem pod názvem CACTUS.

Na jaře roku 2008 se s kapelou loučí i basák M. Gacka a tak jsme začali hledat nové muzikanty. Ozval se kytarista Robbo Cemera, který později přizval i další muzikanty, ale pro názorové neshody jsme v podstatě už jejich kapelu opustili.

  Pro nás tak začala nová éra, kdy jsme zůstali jsme dva hráči v podstatě zakládající členové:

-Richard Válek (kytara,zpěv),

-Lukáš Gacka (klávesy,kytara,zpěv)

 

 V srpnu 2011 se nám konečně podařilo najít zpěvačku. Začala s námi zpívat Jana Nogolová, která kapelu oživila jak hudebně, tak samozřejmě i vzhledem.

V září 2013 se k nám přidává další člen a výborný basák Karel Čárlí Pech, který jak se na správného basáka patří, pořádně tvrdí muziku.

Brzy poté, ale z tohoto rozjetého vlaku vystupuje Jana Nogolová a opouští kapelu. Na její místo nastupuje nová zpěvačka Eva Bílá a v této sestavě pokračujeme dál.

No a konečně v létě roku 2016 k nám přichází skvělý bubeník Adam Fiala, čímž je kapela opět po dlouhé době v kompletní sestavě a rovněž plná síly koncertovat všude možně. Plán akcí